Hayıt - Vitex agnus-castus (Ayıt - Beşparmak)

Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
Takım: Lamiales
Familya: Verbenaceae (Mine çiçeğigiller)
Cins: Vitex
Tür: V. agnus-castus
İkili adı: Vitex agnus-castus
Diğer adları: Ayıt, beşparmak

Hayıt (Vitex agnus-castus), mine çiçeğigiller (Verbenaceae) familyasından çok yıllık tıbbi bitki türü. 1-3 m yükseklikte, çalı görünümünde, soluk pembe ya da mavi çiçeklidir

Habitat
Akdeniz maki vejetasyonunun tipik elementidir. Deniz kenarı ve kayalık bölgelerde, genellikle tınlı bünyeli, nötr ve hafif alkali, kireççe fakir, tuzluluk etkisinin olmadığı, değisen miktarlarda organik madde içeren, azotlu ve azotça zengin, fosfor bakımından zengin, potasyumca eksik toprakları tercih eder.

Kullanımı

Tıbbi kullanımı
Yapraklarında viteksin ve viteksinin adlı iki heterozit madde bulunur. Hayıttan elde edilen ekstreler, gram-pozitif bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite göstermesine karşın, gram-negatif bakterilere ve maya mantarlarına karşı aktivite göstermez [1]. Agnucaston adlı ilâcın terkibinde meyveleri kullanılır.

Halk arasında kullanımı
Meyveleri, infüzyon halinde (%2-5) idrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı olarak kullanılır. Kökleri sarı renk için iplik boyamada kullanılır. Dallarından örülen sepetler Batı Anadolu pazarlarında satılır.

Kaynak: Wikipedi

lokmanbas
Pt, 28/07/2014 - 00:00

lokmanbas İsimli Fotoğrafçıya Ait Diğer Resimler

lokmanbas İsimli Fotoğrafçının Yüklediği Resimler

lokmanbas

Sayfalar